PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دلایل همکاری نکردن اردوان کامکار با «سنتوری ۲»/ از سینما دلخورم

*Ava*
07-21-2015, 07:20 PM
http://media.mehrnews.com/d/2015/07/20/3/1769906.jpg?ts=1437391973443

اردوان کامکار در توضیح تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود از دلایل تعویق انتشار آلبوم جدید، برپایی تور کنسرت های خارجی و همکاری نکردن با فیلم «سنتوری ۲» داریوش مهرجویی سخن گفت. اردوان کامکار در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: چندی قبل قرار بود آلبومی با همراهی ساز سنتور و سازهای کوبه‌ای با همکاری یک خواننده مطرح منتشر کنم اما به دلیل اینکه این خواننده وارد تولید یک سری کارهایی شده که در سطح کیفی آثار قبلی وی نیست از انتشار آن آلبوم در قالب قبلی پشیمان شدم و حالا تصمیم دارم آلبوم را بدون خواننده منتشر کنم.به گفته وی، آنهایی که مخاطب این کار هستند و ساز سنتور را دوست دارند و البته حرفه‌ای موسیقی گوش می دهند درک می کنند که می توان بدون خواننده نیز یک آلبوم خوب منتشر کرد.
وی ادامه داد: این اثر یکی از متفاوت ترین کارهایم در عرصه سنتورنوازی است و فکر می کنم با توجه به حضور سازهای کوبه ای می تواند تجربه جدیدی هم برای من هم برای مخاطبان به حساب آید. در روزگاری که فضای موسیقی به شدت دچار تکرار شده، ارائه چنین کارهایی با در نظر گرفتن مبانی تئوریک و علمی موسیقی می تواند قابل توجه باشد.
این نوازنده سنتور درباره دیگر فعالیت هایش بیان کرد: فعالیت دیگری که طی این مدت به آن مشغول هستم، تالیف یک کتاب موسیقایی است که به هیچ عنوان ربطی به آموزش سنتورنوازی ندارد. در بازار موسیقی به اندازه کافی کتاب آموزشی وجود دارد و دیگر لازم نیست من هم بخواهم برای تالیف و یا انتشار اثری جدید اقدام کنم. به هر ترتیب این کتابی که در دست تالیف دارم مجموعه قطعاتی از ساخته های بنده است که تلاش دارم آن را به زودی در بازار کتاب عرضه کنم. هم اکنون نیز ۹۰ درصد کار پیش رفته و ۱۰ درصد دیگر مربوط به نحوه چاپ و انتشار است که آن نیز طی هفته های آینده کارهای نهایی‌اش انجام می‌گیرد.

http://media.mehrnews.com/d/2015/07/20/3/1769904.jpg
برگزاری قریب الوقوع یک تور آمریکایی، کانادایی، اروپایی
کامکار همچنین از برگزاری یک تور موسیقایی در ایران و چند کشور اروپایی و آمریکایی خبر داد و گفت: این تور به دلیل ساختار متفاوتی که دارد باید حتما در مکان های آموزشی به ویژه دانشگاه‌ها و مراکز علمی اجرا شود، بنابراین بعید می دانم که به این زودی ها بتوانم این کنسرت را در ایران برگزار کنم، اما هم اکنون مشغول برنامه ریزی برای برپایی این کنسرت های تک‌نوازی سنتور در کالج های معتبر کانادا، آمریکا و چند کشور اروپایی هستم که به زودی کشورهای میزبان معرفی خواهند شد. البته همان طور که گفتم هنوز درباره تالارهای برگزاری این کنسرت در ایران به نتیجه قطعی نرسیدم اما آنچه که مسلم است این تور کنسرت ها در خارج از کشور برپا خواهد شد.
این مدرس موسیقی اظهار کرد: برنامه دیگری که سال‌هاست مدنظر من قرار دارد و طی ماه‌های اخیر بعد از سپری کردن دوران بیماری ام به شدت به آن توجه داشتم، برپایی چند کنسرت برای دانشجویان و هنرآموزانی است که طی این مدت با آنها کار می کردم. معتقدم شاگردان من باید در جایی مزد زحمات خود را بگیرند و در چند کنسرت با من همراهی کنند. در این مورد چندین فکر مختلف در سر دارم که امیدوارم بتوانم به نتایج مورد نظر برسم. یکی از آنها اجرای چند قطعه با چند سنتور متشکل از یک سنتور معمولی، یک سنتور آلتو و یک سنتور باس خواهد بود که درست است قبلا نمونه هایی از این دست اتفاق افتاده اما این برنامه ها بسیار ابتدایی و ضعیف بودند و لازم است که یک کنسرت باکیفیت در این حوزه برگزار شود. البته این گله هایی که من از برگزاری چنین کنسرت هایی دارم به عنوان یک مدرس است که فکر می کنم حق دارم در این مورد انتقادهایی را داشته باشم.
وی تصریح کرد: برگزاری کنسرت های این چنینی اگر بدون تحقیق و نظارت مدرسان و پیشکسوتان عرصه موسیقی باشد، نه تنها جالب توجه نخواهد بود بلکه گوش مخاطبان را آزار می دهد و این موضوع نکته بسیار مهمی است که باید بیش از اینها به آن توجه داشت چرا که اجرای تکنیک های صحیح آهنگسازی و تنظیم درست تونالیته مساله بسیار مهمی است که باید هر هنرمندی به آن توجه کند.
ماجرای همکاری کردن یا نکردن با «سنتوری ۲»
آهنگساز فیلم سینمایی «سنتوری ۱» به کارگردانی داریوش مهرجویی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در ساخت موسیقی فیلم سینمایی «سنتوری ۲» مشارکت خواهد داشت، توضیح داد: اتفاقا به نکته بسیار خوبی اشاره کردید و لازم است که من در این مورد توضیحاتی را ارائه دهم. چندی پیش استاد داریوش مهرجویی تماس گرفت و از من خواست که آهنگسازی فیلم سینمایی «سنتوری ۲» را انجام دهم که من در ابتدا به این موضوع اشاره کردم که به طور طبیعی این فیلم بیشتر برای فروش ساخته می شود که ایشان نیز موضوع را تایید کردند. البته وی به من تاکید کرد برای آهنگسازی این فیلم سینمایی از سنتوری استفاده شود که خصوصیات ویژه ای داشته باشد.
کامکار افزود: من نمی دانم منظور از نوآوری و این خصوصیت ویژه سنتور چه بود. هر ترتیب من مخالفت خود را به آقای مهرجویی اعلام کردم و گفتم در آهنگسازی فیلم «سنتوری ۲» مشارکت نخواهم کرد. البته این کارگردان بزرگ سینمای ایران تا مدت ها پیگیر ماجرا بود. حتی من گفتم اگر هم موافقت کنم به دلیل اینکه در فیلم «سنتوری ۱» مسایل مادی به درستی به نتیجه نرسید، نمی توانم مطمئن باشم که در این فیلم جدید اتفاقات گذشته انجام نگیرد.

http://media.mehrnews.com/d/2015/07/20/3/1769905.jpg
دیگر با محسن چاوشی همکاری نمی کنم
وی گفت: البته آقای مهرجویی در توضیح این ماجرا به من موضوعاتی را اشاره کرد که مربوط به شخص آقای مهرجویی نمی شد. من در مدتی که مشغول ساخت آهنگ فیلم «سنتوری» بودم در تک تک صحنه ها حضور پیدا می کردم و مراقب بازیگر نقش اول بودم که وقتی مشغول سنتورنوازی است، هیچ نکته مشکل داری وجود نداشته باشد. من تا این حد در خدمت فیلم بودم چرا که داریوش مهرجویی را استاد خودم می دانستم و در این مدت هم تمام تلاش خود را انجام دادم که هیچ صحبت مادی انجام ندهم اما متاسفانه ماجرا شکل دیگری شد و آن چیزی که می خواستم انجام نگرفت.
این نوازنده صاحب نام سنتور با اشاره به حضور محسن چاووشی در فیلم «سنتوری ۱» به عنوان خواننده نیز گفت: با وجود اینکه من محسن چاووشی را بسیار دوست دارم و می دانم که او از خوانندگان پرطرفدار موسیقی پاپ کشورمان است اما بعد از پروژه «سنتوری ۱» من دیگر با او همکاری نمی کنم و شاید او هم چنین رویکردی را نسبت به من داشته باشد. معتقدم سبک کار من با این خواننده خیلی فرق دارد. البته بعدها پیشنهاداتی را این خواننده برای همکاری با من مطرح کرد که آنها را رد کردم.
آهنگسازی «سنتوری» من را از سینما منزجر کرد
کامکار تصریح کرد: متاسفانه مسائلی در رابطه با ساخت موسیقی فیلم «سنتوری ۱» پیش آمد که من را از جامعه سینمایی دور کرد. این درست که در حوزه موسیقی سنتی نیز مشکلاتی وجود دارد اما احترامی که در موسیقی وجود دارد متاسفانه در سینما کمتر وجود ندارد و کسی که سال های سال در حوزه موسیقی زحمت کشیده هیچ فرقی برای آن تولیدکننده و یا تهیه کننده ای که فقط برای پول فیلم می سازد، ندارد.
وی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: بعد از اینکه مخالفت خود را برای ساخت موسیقی فیلم «سنتوری ۲» اعلام کردم به من گفتند که آیا کسی را برای ساخت موسیقی فیلم سراغ دارم یا خیر که من پیشنهادی ارائه نکردم.