کامبیز درم‌بخش 72 ساله شد؛ هنرمندی که سال‌هاست با کاریکاتورهایش به یکی از چهره‌های مطرح هنری ایران در دنیا تبدیل شده است.
به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کامبیز درم‌بخش، طراح و کاریکاتوریست، هشتم خرداد ماه سال 1321 در شیراز متولد شد. او از کودکی به طراحی علاقه داشت و در همان سنین پایین به کشیدن نقاشی می‌پرداخت. نخستین کارهایش را در 12 سالگی در خیابان نادری که محل رفت و آمد توریست‌ها بود می‌فروخت.

او فعالیت جدی هنری خود را از 15 سالگی و کار در نشریاتی مانند «توفیق» آغاز کرد. در سال‌های بعد او این فعالیت را گسترش داد و با نشریات نیویورک «تایمز»، «اشپیگل»، «نبل اشپالتر» و ... همکاری کرد.

حضور در مجله «نقطه‌چین» در سن کم باعث شد درم‌بخش با هنرمندان بزرگ آن دوره از جمله احمد شاملو، فریدون مشیری، سهراب سپهری و... نشست ‌و برخاست داشته باشد و با فعالیت‌های خود در زمینه طراحی جلد آن‌ها را شگفت‌زده کند. وقتی از هنرستان هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد هنرمندی شناخته شده در زمینه طراحی به شمار می‌رفت.

او در مصاحبه‌ای گفته بود:«با انواع و اقسام روزنامه‌ها کار کرده‌ام آخرین آن‌ها که قبل از انقلاب بود، روزنامه‌ی آیندگان بود که بهترین کارهای خود را آن‌جا ارائه دادم. دو بار ممنوع‌القلم شدم. با وجود این حقوق مرا می‌دادند. در روزنامه‌ی توفیق که یک روزنامه‌ی سیاسی فکاهی بود مجبور بودم کاریکاتورهای سیاسی هم کار کنم.»

او از هنرمندان صاحب سبک به شمار می‌رود و کارهایش بدون داشتن امضا شناخته می‌شوند. خود او درباره این موضوع گفته است:«اولین معیار خط و سبک هنرمند است، چون خط و روال و سبک خیلی مهم است که اگر کسی آن را نداشته باشد، کارش به هدر می‌رود. کار من یا برخی دیگر که سبک دارند، حتی اگر امضا هم نداشته باشد، مشخص است. این که یک هنرمند صاحب سبک باشد و اثرش را بشناسیم، مهم است. از طرفی ایده ها باید ناب و کمیاب باشد. اگر قرار باشد ما همان چیزهای همیشگی را بگوییم، دردی را دوا نمی‌کند.»
این هنرمند مدتی نیز در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، هنر کاریکاتور تدریس کرده‌ است.

شاید بتوان یکی از ارزشمندترین کارهای درم‌بخش را مستقل کردن کاریکاتور از مطبوعات دانست. نمایشگاه‌های انفرادی او از کاریکاتورهایش معمولا با استقبال روبه‌رو می‌شود و مردم و مجموعه‌داران کارهای او را به خانه‌ها و کلکسیون‌هایشان می‌برند. مجموعه «دلقک‌ها» از معروف‌ترین کارهای این هنرمند است.

درم‌بخش با کسب چندین جایزه معتبر جهانی به یکی از معروف‌ترین چهره‌های هنری ایران تبدیل شده است. او برنده جایزه اول از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین‌المللی جنبی دیگر بوده و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور بوده است.

بسیاری از آثار درم‌بخش به موزه‌های معتبر دنیا راه پیدا کرده از جمله در موزه هنرهای معاصر تهران، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استلانبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان.

تالیف کتاب‌های «بدون شرح»، «دفتر خاطرات فرشته‌ها»، «کتاب کامبیز» (درایتالیا منتشر شد)، «طنزاندیشان امروز ایران»، «طنزاندیشان امروز ایران» در خارج از کشور، «میازار موری که دانه‌کش است»، «المپیک خنده»، «سمفونی خطوط»، «اگر داوینچی مرا دیده بود» از دیگر فعالیت‌های درم‌بخش است.