نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: بوتوليسم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,671
    مورد پسند : 5,388 بار در 4,461 پست
    Windows 7/Server 2008 R2 Chrome 42.0.2311.135

بوتوليسم

وتوليسم چيست ؟ بوتوليسم يک بيماری فلج کننده جدی و نادر است که به وسيله سم حاصل از باکتری کلستريديوم بوتولينوم ايجاد می شود.سه نوع عمده بوتوليسم عبارتند از:.............................................- بوتوليسم غذايی Food-borne botulism :باکتری مضر در محيط کم اکسيژن پيشرفت و توليد سم می کند، مانند غذاهای کنسرو شده . غذاهای خانگی کنسرو شده ، مانند سبزيجات و گوشت، معمولا منبع نوع غذايی است و در اثر خوردن غذاهايی که در تهيه آنها حرارت کمی بکار رفته و بعد از تهيه سم بوتولينوم در آنها ايجاد شده و سپس به هنگام مصرف حرارت کمی ديده اند ، ايجاد می شود . - بوتوليسم زخم Wound botulism :اگر اين باکتری وارد بريدگی شود، آنها می توانند ايجاد يک عفونت خطرناک کنند که توليد سم می کند.افراد همچنين بعد از تزريق داروهای غير قانونی و مخدر عفونی می شوند...................................... - بوتوليسم نوزادان Infant botulism:.................اين شايعترين شکل بوتوليسم است . شروع آن بعد از رشد باکتری کلستريديوم بوتولينوم در روده بچه ها است. اين به طور نمونه بين سن 6 هفتگی و 6 ماهه برجسته و بارز است.بچه ها ممکن است باکتری را اغلب به صورت هاگ شکل دريافت دارند،در سيستمهای آنها بعد از اينکه آنها غذای آلوده می خورند يا در تماس با خاک که حاوی هاگ های باکتری است قرار می گيرند........................................ ...اين ذرات در روده رشد و سم آزاد می کنند. تمام اشکال بوتوليسم کشنده است و به عنوان اورژانس های پزشکی در نظر گرفته می شود. کلستريديوم بوتولينوم ارگانيسم ميله ای شکلی است که در وضعيت کم اکسيژن (بی هوازی ) بهتر رشد می کند. باکتری در حالت غيرفعال زنده می ماند تا اين که در شرايط مناسب برای رشد قرار بگيرد. 7 نوع سم بوتوليسم شناخته شده اند که با حروف A تا G نشانی داده می شوند. تنها انواع A ، B ، E ، F در انسان سبب بيماری می شوند..................... مخزن بيماری : هاگهای باسيل در خاک و در تمام نقاط جهان وجود دارند و به وفور از محصولات کشاورزی از جمله عسل جدا می شوند ، علاوه بر اين هاگها در رسوبات دريايی و دستگاه گوارش حيوانات از جمله ماهيها وجود دارند ................................. وقوع بيماری : - بيماری جهانی است و به صورت تک گير ، همه گيريهای خانوادگی و يا عمومی ، در مواقعی که محصولات غذايی بطريقی تهيه و نگهداری می شوند که هاگهای باسيل از بين نرفته و فرصت ايجاد سم فراهم شده باشد ، ايجاد می گردد . بندرت مواردی از بيماری در اثر مصرف غذاهای تجارتی ايجاد می شوند . گاهی اوقات بعد از آنکه قوطی های کنسرو تهيه و آماده شده و سپس به دليل نقص فنی آلوده می شوند ، همه گيريهايی از بيماری را ايجاد می کنند بوتوليسم روده ای از پنج قاره دنيا : استراليا ، اروپا ، آمريکای شمالی و جنوبی ، آسيا و آفريقا گزارش شده است .................................................. .وره کمون: - نشانه های عصبی بوتوليسم غذايی معمولاً در عرض ۱۲ تا ۳۶ ساعت و گاهی اوقات چند روز بعد از خوردن غذای آلوده ظاهر می شود . معمولاً هر اندازه دوره کمون بيماری کوتاهتر باشد نشانه های بالينی آن شديدتر و ميزان کشندگی آن هم بيشتر است . دوره کمون بوتوليسم روده ای بدليل آنکه نمی توان زمان خوردن باسيل را به طور دقيق روشن کرد معلوم نيست . ...................دوره واگيری : عليرغم دفع مقدار بسيار زياد سم و هاگ باسيل با مدفوع بيماران که هفته ها و ماهها بعد از ظهور نشانه های بيماری ادامه دارد ( ۱۰ ميليون هاگ در گرم مدفوع) ، انتقال آلودگی از فردی به فرد ديگر گزارش نشده است ، بيماران مبتلا به مسموميت غذايی بوتوليسم به مقدار کمتری سم و هاگ با مدفوع دفع می کنند . لايم شايع :علايم زير معمولاً 36-18 ساعت پس از خوردن غذای آلوده رخ میدهند : * تار شدن ديد، يا دو تا ديدن * افتادن پلکهای چشم * خشک شدن دهان ................................* خورده خورده صحبت کردن ..............................* مشکل در قورت دادن غذا يا مايعات ..................................* استفراغ و اسهال .............* ضعف دستها يا پاها، که نهايتاً ممکن است به فلج نيز بيانجامد . .......................* تب وجود ندارد . توانايیهای ذهنی دچار اختلال نمیشوند. علايم زير در شيرخواران رخ میدهند : * يبوست شديد * گريه ضعيف ...........................

2. کاربر مقابل پست !!yalda!! عزیز را پسندیده است:

mohsen32 (05-10-2015)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,671
    بوتوليسم قسمت 2.........................................رمان اگر شما با بوتوليسم غذايی يا بوتوليسم زخم خيلی زود تشخيص داده شويد ، يک داروی تزريقی ، ضد سم ، می تواند شانس شما را برای عوارض کم کند.ضد سم به سم چسبيده که هنوز در جريان خون در حال گردش است و آنرا از صدمه به عصب شما باز ميدارد...................................... ... ضد سم برای موارد بوتوليسم اطفال توصيه نمی شود، از آنجائيکه آن بر روی ميکروب های بيماری زا در سيستم گوارش بچه تاثير ندارد. يک درمان برای درمان اطفال موسوم به ايمنو گلوبولين بوتوليسم در حال تحقيق است، به نظر می آيد اين برای کاهش زمان و شدت موارد موثر باشد.......................................... ..... اگر شما مشکل تنفس داريد ، شما احتمالا نياز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی داريد. ونتيلاتور هوا را به درون ريه شما از طريق يک لوله که داخل راه هوايی شما از طريق بينی يا دهان قرار داده شده پمپ می کند.شما ممکن است بر روی دستگاه تنفس مصنوعی برای مدتی بمانيد، احتمالا چند هفته ، تا زمانی که تاثير سم بتدريج کاهش يابد...................................... برای موارد بوتوليسم غذايی، پزشکان اغلب اوقات دستگاه گوارش را با تميز کردن مواد غذايی هضم نشده از معده و دادن داروها برای راه اندازی حرکات روده می کنند. اگر شما بوتوليسم زخم داشته باشيد ف پزشک ممکن است احتياج به برداشتن بافت عفونی به صورت جراحی داشته باشد. شما ممکن است احتياج به درمان برای بهبودی صحبت خود داشته باشيد ، بلع و ديگر اعمال بوسيله بيماری تحت تاثير قرار می گيرد................................. پيشگيری : *مطمئن باشيد که از تکنيک مناسب برای کنسرو کردن غذاها در منزل استفاده می کنيد و هر گونه ميکروب بوتوليسم در غذا نابود شده است.اين غذاها را استريل کرده با فشار پز در 250 درجه فارنهايت برای حداقل 30 دقيقه. همچنين به مدت 10 دقيقه قبل از سرو آنها اين غذاها را بجوشانيد . برای اطلاعات بيشتر در مورد کنسرو کردن سالم با مراکز مرتبط تماس بگيريد که بوسيله بخش کشاورزی و خيلی از دانشگاه ها مهيا شده اند.................................. *از خوردن غذاهای آماده اگر قوطی آنها ورم کرده و يا اگر بوی مانده می دهد. اگر شما سيب زمينی را قبل از پختن داخل فويل بپيچيد ، آنها را داغ مصرف کنيد و يا آنها را در يخچال نگه داريد نه در هوای اتاق. *برای کاهش خطر بوتوليسم اطفال ، از دادن عسل يا شربت ذرت به آنها خودداری کنيد ، حتی در مقدار رقيق آن به بچه های زير سن يک سالگی. *برای جلوگيری از بوتوليسم زخم و ديگر بيماری های جدی از راه خون هرگز از مواد تزريقی خيابانی استفاده نکنيد.

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,671
    دلــتــــــــــــــــــــ را خانه ي ما کن .مصفا کردنش با من.............................................. ......به ما درد دل افشا کن مداوا کردنش با من .................................................. .......اگر گم کرده اي کليد استجابتــــــــــــــــــ ـــــــــــــ را.............................................. بيا يک لحظه با من باش پيدا کردنش با من

5. کاربر مقابل پست !!yalda!! عزیز را پسندیده است:

mohsen32 (05-10-2015)

6. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,671
    کاش که پیدا بشوی..................دل من تنگ تو شد، کاش که پیدا بشوی..........................که بیایی و در این تنگیِ دل جا بشوی......................تو فقط آمده بودی که دل از من ببری؟.........................بروی، دور شوی، قصه و رویا بشوی؟........................انقلابی شده در سینه ی من، فتنه ی توست......................سبزیِ چشم تو باعث شده رسوا بشوی.........................من پس انداز دلم را به تو دادم که تو هم......................بیمه ی عمر دلم روز مبادا بشوی........................غرق عشق تو شدم، بلکه تو شاید روزی.....................دل به دریا بزنی، عازم دریا بشوی....................حیف ما نیست که یک زوج موفق نشویم؟..................حیف از این نیست که تو این همه تنها بشوی؟....................نم باران، لب دریا، غم تو، تنگ غروب.......................دل من تنگ تو شد، کاش که پیدا بشوی........................احسان نصری

7. کاربر مقابل پست !!yalda!! عزیز را پسندیده است:

mohsen32 (05-10-2015)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.