انجمن حمايت از حيوانات ايران میگويد روز پنجشنبه گذشته يک سگ در حالی که از سوی صاحبش همراهی میشده، با شليک اسلحه يک مامور نيروی انتظامی کشته شده است.
به نوشته تارنمای انجمن حمايت از حيوانات به نقل از صاحب اين سگ، اين مامور پليس در پارک جنگلی کوهسار تهران از خودرو گشت پليس پياده شده و با سلاح کمری خود به اين سگ شليک کرده و او را کشته است.

اين گزارش میافزايد پس از رجوع اين شهروند به پاسگاه پليس، مامور نيروی انتظامی ،دليل شليک خود را حمله سگ و ترس ناشی از آن عنوان کرده است.
پيشتر نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران در قالب طرح موسوم به امنيت اجتماعی، برخورد با سگها و صاحبان آنها را در اماکن عمومی در دستور کار خود قرار داده بود که اجرای اين طرح با انتقاد فعالان جامعه مدنی مواجه شد.

ملیحه عزیزخانی صاحب سگ: برادرم سگ هفتسالهمان را که بزرگ است و قلادهدار، هم قلاده کمری داشت و هم قلاده گردن، برده بوده کوهسار. دکتر گفته بود کبدش چرب شده، خیلی چاق است، باید وزن کم کند. روزی یک ساعت میبرد میگرداندش. که داشت لاغر هم میشد. مثل همیشه بردش کوهسار بگرداند. آمده بود دیگر میخواست سوار ماشین شود. بهش آب داده بود. داشته میگذاشته تو ماشین که بابی سگ هفت ساله ما پلیس را میبیند. اول بابی بهش پارس میکند. برادرم اشکان که برمیگردد میگوید بابی بیا، بابی که میرود سمت اشکان پلیس میزند.
گویا پلیس عنوان کرده که سگ شما قصد داشته که حمله کند به شخص ضارب.
اصلاً سمتش نرفته. قلاده دست اشکان بود، چه جوری سگ میتواند فرار کند؟ چه جوری سگ میتواند از صاحبش اطاعت نکند؟ سگی که حرف گوش میکند. آقای دکتر آل داود تشخیص داد که این سگ برگشته. سگ را از پشت زده. که گلوله را زده از گردنش رفته از توی دهنش درآمده. برگشته سمت برادرم که برود.
برای این منظور شما پیش مقامهای انتظامی رفتید؟
بله ۱۹۷ زنگ زدیم آمدند صورت جلسه کردند. رفتیم جنازه بابی را نشان دادیم به کلانتری. تایید کرد. عکس گرفتند. قرار است وکیل بگیریم. نمیگذاریم این جوری بماند. سگ ما رفت. سگ ما مرد. تمام شد. دیگر برنمیگردد. هیچ چیز دیگر مثل سابقش نمیشود. ولی این تجربهای بشود که یک کاری بکنیم که دیگر این اتفاق برای خانوادههای دیگر نیافتد. تازه میگوید این را زدم ده تا دیگر مثل این را میزنم. آدمش هم میکشم.
این را جلوی شما گفتند یا زمانی که شلیک کرده بودند به سگ شما؟
نه بعد از اینکه ما رفتیم که برای چه سگ را زدی؟ چه کار بهت داشت؟ من حتی کیف دستم نبود. رفت از کمدش اسپری گاز اشکآور درآورد. گفتیم ما برای سگهای کوهسار هر روز غذا میآوریم. برادرم دارد میمیرد. جلوی چشمش تو دست خودش سگ ما را زدند.
دلیل اینکه ایشان آمدند به سمت سگ شما چه بود؟ آیا ایشان داشتند انجام وظیفه میکردند؟
اول که رفتیم گفت دوربینها گرفتند که به من حمله کرده که من زدمش. فیلمش هست. بعد که پلیس ۱۹۷ آمد گفتم آن فیلم را بیاورید ببینم. سگ من به کسی حمله نمیکرد. سمت غریبه نمیرفت. گفت نه آنجا دوربین نبوده. اصلاً پلیس همکار خودش میگفت ترسیده. این نباید میزد. حق زدن نداشته.