صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از 31 به 34 از 34

موضوع: اشپزی یلدا.....

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,146
    مورد پسند : 4,631 بار در 3,806 پست
    Windows 7/Server 2008 R2 Chrome 64.0.3282.186
    کوکو سبزی

کوکوی مورد علاقه ی من، با خیارشور و گوجه توی نون ساندویچی به به.

کوکو سبزی همونجور که میدونید نوعی از کوکو هست که با سبزی کوکو و تخم مرغ و زرشک و گردو درست میشه. من البته خیلی وقتا اصلا زرشک و گردو توی کوکو سبزیم نمیریزم و بازم خیلی خوشمزه میشه.

من سبزی کوکو رو قبل از مخلوط کردن با تخم مرغ یه کمی تفت میدم. اینجوری کوکو خودشو بهتر میگیره.

مواد لازم برای 3 نفر:

سبزی کوکو ( تره، جعفری، گشنیز، شوید، سیر سبزی و کمی شنبلیله ) 700 گرم ( حدود 350 گرم پاک شده )

تخم مرغ 3 عدد

نمک، زردچوبه و فلفل به مقدار لازم

گردوی خرد شده 1 قاشق غذاخوری ( یا در صورت تمایل بیشتر )

زرشک 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

سبزی کوکو رو پاک کنید و بشورید و خرد کنید. اگه فصل سیر سبزی نیست، میتونید از یه حبه سیر رنده شده استفاده کنید.

سبزی خرد شده رو توی یه تابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار بدید تا آب سبزی کشیده بشه.

فقط در حدیکه سبزی کمی تغییر رنگ بده و آبش کشیده بشه کافیه.

تابه رو کنار بگذارید تا سبزی ها خنک بشن.

زرشک رو در کمی آب سرد خیس کنید. بعد چند بار بشورید تا خوب تمیز بشه.

سبزی و تخم مرغها و نمک و زردچوبه و فلفل و گردو و زرشک رو در ظرفی بریزید. ( من چون چشمی کار میکنم، اول با دو تا تخم مرغ شروع کردم، بعد که هم زدم به نظرم یه تخم مرغ دیگه لازم داشت که اضافه کردم )

همیشه اگه تو تعداد تخم مرغهای کوکو سبزی شک دارید، حداقل یکی اضافه کنید. کوکو سبزی تخم مرغش کم باشه میشکنه ولی زیاد باشه چیزیش نمیشه.

مواد رو خوب هم بزنید تا مایه یکدستی ایجاد بشه.

توی یه تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار بدید تا گرم بشه. من تو همون تابه ای که سبزی ها رو تفت دادم کوکو رو درست کردم.

مایه کوکو رو در تابه بریزید و پخش کنید تا همه جاش یکسان باشه.

حرارت رو ملایم کنید، در تابه رو بگذارید تا کوکو کم کم سرخ بشه.

از کناره های کوکو میتونید متوجه شید که کوکو سرخ شده یا نه. وقتی کوکو سرخ شد و خودش رو گرفت کوکو رو به شکل دلخواه برش بزنید.

یکی از برشها رو برگردونید، اگه کوکو سرخ شده بود بقیه برشها رو هم برگردونید و اجازه بدید سمت دیگه ی کوکوها هم سرخ بشه.

این بار لازم نیست در تابه رو بگذارید.

وقتی کوکو سرخ شد، در ظرف مناسب بچینید و با زرشک و گردو تزیین کنید.

یا با خیارشور و گوجه ساندویچ کنید و نوش جان کنید.

با تو خورشید ترین ماه جهانم ! نفسم.

2. Top | #32

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,146
    Windows 7/Server 2008 R2 Chrome 70.0.3538.110

مواد لازم برای تهیه خورشت ناردون

ران مرغ ۳ تکه-حدوداً ۶۰۰ گرم (سایر قسمت‌های مرغ، همچنین مرغ کامل قابل استفاده است)
    پیاز ۱ عدد بزرگ
    سیر تازه ۲ حبه
    آب انار یک و نیم پیمانه
    رب انار ۲ قاشق غذاخوری
    انار دانه شده نصف پیمانه
    نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم

مراحل تهیه خورشت ناردون مرغ

ابتدا بعد از شستن مرغ‌ها اون‌ها رو مزه دار یا به اصطلاح مرینیت می‌کنیم، به این ترتیب که تکه‌های مرغ رو داخل یک ظرف مناسب در دار قرار می‌دیم و به به اندازه دلخواه از نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه‌های مورد علاقتون همراه با یکی دو قاشق روغن

زیتون، به همه جای مرغ مالیده و بعد از گذاشتن درب ظرف اون رو به مدت حداقل یک ساعت داخل یخچال قرار می‌دیم.

من اینجا از پودر پاپریکا و کمی پودر تخم گشنیز هم استفاده کردم.

بعد از گذشتن زمان کافی، مرغ‌ها همراه مقدار کمی روغن سرخ کردم تا کاور بشه و هنگام پختن متلاشی نشه.

مرغ‌ها رو از تابه خارج کردم و در همون روغن پیازی رو که به صورت خلالی ریز خرد کرده بودم سرخ کردم و اجازه دادم تا به مرحله کاراملایز برسه.

بعد سیر رو اضافه کردم و بعد از کمی تفت دادن و بلند شدن عطر بی نظیرش رب انار اضافه کردم.

بهتره بگم که مزه انتهایی غذا رو رب انار٬ اگر شیرین، ملس یا رو به ترش باشه تعیین می‌کنه. رب انار من طعم میانه‌ای داشت.

بلافاصله هم میزنیم، چون به سرعت میسوزه و آب انار رو اضافه می‌کنیم.

حالا در تابه یا قابلمه رو می‌ذاریم و اجازه می‌دیم تا مخلوط جوش بیاد و بعد تکه‌های مرغ رو اضافه می‌کنیم.

همون طور که می‌بینین، رنگ آب خوراک اینجا روشنه، ولی در طول پخت تیره‌تر میشه، حرارت رو کم میکنیم تا مرغ‌ها کاملاً بپزه و خوراک به روغن بیفته. حدوداً یک ربع آخر پخت، دانه‌های انار رو اضافه می‌کنیم. در این مرحله درب ظرف رو نمی‌بندیم، چون باعث میشه رنگ دونه‌های انار سفید بشه.

در پایان باید سس غلیظی داشته باشیم. همچنین می‌تونیم از چاشنی‌های متفاوتی برای این غذا استفاده کنیم تا به ذائقمون نزدیک‌تر بشه. برای مثال اگر غذای ترش دوست دارین از آبغوره یا آب نارنج و اگر شیرین‌تر می‌پسندین از شکر یا آلو بخارا استفاده کنین.

نوش جان.

3. Top | #33

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,146
    Windows 7/Server 2008 R2 Chrome 70.0.3538.110

مواد لازم برای تهیه خورش گردن گوسفند با آلو:

گردن گوسفند ۶۰۰ گرم
    پیاز بزرگ ۱ عدد
    سیر ۱ حبه
    روغن ۲ قاشق غذاخوری
    چوب دارچین ۱ عدد
    برگ بو ۱ عدد
    رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
    رب انار
    ۱ قاشق غذاخوری
    آلو بخارا ۱ فنجان
    زردچوبه، نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه خورش گردن گوسفند با آلو:
    یک حبه سیر را له کنید و به پیاز اضافه کنید، اندکی با هم تفت دهید و پس از آن اندکی زردچوبه به آن اضافه کنید.
    گردن را به پیاز و سیر اضافه کنید و با هم تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود و آب آن کشیده شود.
    ۳ ۳ لیوان آب جوش به مواد اضافه کرده و هم بزنید، درب قابلمه را ببندید، حرارت را کم کنید و اذن دهید تا گوشت بپزد.
    آلو‌ها را خوب بشویید و به مدت نیم ساعت در آب خیس کنید. پس از آن در آبکش بریزید تا آب آن گرفته شود.
    هنگامی گوشت نیم پز گردید، آلو را به آن اضافه کنید و برگ بو و دارچین را از آن خارج کنید.
    در یک ماهیتابه اندکی روغن بریزید و رب گوجه فرنگی را در آن تفت دهید تا رنگ آن قرمز شده و بوی خامی آن گرفته شود.
    هنگامی گوشت تماما پخت، نمک، رب انار و رب گوجه تفت داده شده را به آن اضافه کنید، درب قابلمه را ببندید و اذن دهید به مدت نیم ساعت خورش جا بیفتد.

4. Top | #34

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    14
    پسندیده
    5,146
    Windows 7/Server 2008 R2 Chrome 71.0.3578.98

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 1