رئیس‌جمهور روسیه اذعان کرد: آریل شارون، نخست وزیر سابق اسرائیل به وی هشدار داده بود که به هیچ کس در خاورمیانه اعتماد نکند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ادامه مصاحبه خود با اولیور استون، ‌فیلم‌ساز مشهور آمریکایی گفت: هنگامی که به اسرائیل سفر کرده بودم شارون درخصوص وضعیت در خاورمیانه و پیچیدگی مسائل این منطقه به من گفته بود در حال حاضر در منطقه‌ای هستیم که نمی‌توانیم به هیچ کس اعتماد کنیم.
وی افزود: با گذر زمان شارون رویدادهای تاسف انگیز متعددی را مشاهده کرده بود که باعث شده بود دیگر به احتمال تحولات مثبت باور نداشته باشد اما از نظر من دیر یا زود این منطقه آرامش خود را دست خواهد یافت و مردم به تعادلی خواهند رسید که به دنبال آن منطقه قادر خواهد بود در امنیت به حیات خود ادامه دهد. با این حال انکار نمی‌کنم که برای حل بحران‌های کنونی مشکلات و سختی‌های بسیاری وجود دارد.وی در ادامه درباره سوریه با افشای مذاکراتش با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه درباره اصلاحات در این کشور گفت: رهبری سوریه کاملا به اشتباهات عدیده‌اش در زیرساخت نظام و روابط داخلی‌اش با شهروندانش اعتراف کرده است و قبل از اینکه رهبری روسیه برای حضور نیروی هوایی خود جهت عملیات در سوریه تصمیم بگیرد مذاکرات جدی و مفصلی با بشار اسد درباره لزوم اصلاحات ریشه‌ای و عمیق در این کشور داشت.وی اظهار داشت: بشار اسد بسیاری از مشکلات را می‌داند و نه تنها آماده مذاکرات با مخالفان است بلکه آماده است با آنها قانون اساسی جدید را تدوین کند. اسد همچنین آماده پذیرش انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام تحت نظارت بین‌المللی و سازمان ملل است.پوتین افزود: به رغم آزادی مناطق عدیده مساحت‌های بسیاری هنوز تحت کنترل داعش است. این مناطق اهمیت کمی ندارند یا جزئی از صحرا نیستند بلکه مناطقی با اهمیت برای سوریه هستند.پوتین فاش کرد، روسیه از گروه‌های سنی که آماده‌اند با داعش و النصره بجنگند حمایت خواهد کرد و اسد و ارتش سوریه موافق آن هستند و آن را کاملا درک می‌کنند.پوتین در عین حال بر تلاش کشورش بر حل مساله سوریه و حمایت عربستان، اردن، مصر و آمریکا در این زمینه تاکید کرد و گفت:‌ ما تمایلی به تنش نداریم بلکه به انجام مذاکراه برای حفظ تمامیت ارضی سوریه متعهدیم. تحقق این نوع توافق آسان نیست اما ارتباط مستقیم با شرکای دیگر به ما فرصت می‌دهد و ما را در رسیدن به اهداف کمک می‌کند.رئیس‌جمهوری روسیه سقوط دولتش به دست افراط‌گراها را بعید دانست و تاکید کرد، مسکو ابدا پایتخت داعش نخواهد شد و آمریکایی‌ها باید مراقب خطراتی که اطراف‌شان حلقه زده، باشند.
وی در این جلسه گفت: تعداد عناصر داعش حدود ۸۰ هزار فرد مسلح است در حالیکه ۳۰ هزار تن آنها مزدوران ۸۰ کشور هستند.رئیس‌جمهوری روسیه درباره بحران اوکراین تاکید کرد: آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۴ توجه و فعالیت خود را روی اوکراین گذاشت. اروپا و آمریکا به جای تلاش برای اطلاع از وقایع کشور به طور بی‌هدف کودتا را حمایت کردند و سوار بر موج خشم شدید مردمی شدند. هنوز نمی‌توانم درک کنم آنها چرا این کار را کردند.پوتین اظهار داشت: مردم در اوکراین معتقدند پیوستن آنها به هر نحوی به معیارهای اتحادیه اروپا آنها را از وضعیت خفت‌باری که از زمان فروپاشی شوری سابق تا الان دارند، نجات می‌دهد. این انگیزه اصلی تمامی وقایع اخیر اوکراین است.وی درباره گزارش‌ها مبنی بر فرار رئیس‌جمهور سابق اوکراین از مقرش در سال ۲۰۱۴ گفت: این بهانه آنها برای توجیه حمایت‌شان از کودتاست. همین که رئیس‌جمهوری منتخب به دومین شهر کشورش رفت تا در آنجا فعالیت سیاسی‌اش را دنبال کند افراد مسلح بر مقر ریاست‌جمهوری تسلط یافتند آیا این مساله غیر از کودتا چیزی دیگری است آیا آنها به کاخ ریاست‌جمهوری می‌آیند تا آن را نظافت کنند.پوتین افزود: طبیعتا همه می‌توانیم میلیون‌ها تن از مردم را فریب دهیم و رسانه‌ها را برای این کار قبضه کنیم اما در نهایت به اعتقاد من ناظران موضوع می‌دانند چه رخ داده است. در آنجا کودتایی با حمایت غرب و آمریکا با تمامی ابزارهایشان رخ داد.رئیس‌جمهوری روسیه در باه الحاق کریمه به روسیه نیز گفت: این انتخاب خود مردم کریمه بود. ما برای الحاق کریمه تصمیم نگرفتیم. پارلمان منتخب کریمه خواهان برگزاری همه‌پرسی در این باره شد و مردم به الحاق آن به روسیه رای دادند. از این رو روسیه با تمامی ابزارهایش بعد از الحاق کریمه از آن دفاع خواهد کرد.