شوخ طبعی و استرس

😆روانشناسان شوخ طبعی را یک مهارت مقابله ای با ارزش در برابر استرس می دانند.
از نظر فروید شوخ طبعی یک استعداد استثنایی و ویژه است.

🙃شوخ طبعی یعنی در مواجه با استرس به خودمان بگوییم : نگاه کن دنیای تهدید آمیز مثل بازی بچه‌ها خنده دار است.

پژوهشگران با بررسی ارتباط بین شوخ طبعی و سلامت بیان میکنند؛
وقتی افراد شوخ طبع با رویداد منفی روبرو میشوند کمتر واکنش منفی نشان می دهند.

😉شوخ طبعی باعث میشود افراد بر احساسات منفی راحتتر غلبه کنند و فعالانه به دنبال حل مشکلات باشند.

همچنین شوخ طبعی خودکارامدی را بالا میبرد و بجای اینکه با ترس و دستپاچگی به رویداد های تنش زا واکنش نشان دهیم، آن رویداد را به عنوان فرصتی برای کسب تجربه در نظر میگیریم.

😃مردم دوست دارند وقتشان را با افراد شاد و سرزنده بگذرانند و این باعث تقویت و حمایت افراد شوخ طبع میشود.

شوخ طبعی باعث میشود شخص خود را خیلی جدی نگیرد، درنتیجه وقتی خودمان را خیلی جدی و بدون عیب و نقص نبینیم زمانی که اشتباهی میکنیم خیلی نگران و آشفته نمی شویم و از قضاوت دیگران نیز نمی ترسیم.

😄وقتی به اشتباهات خود به دیده طنز نگاه کنیم و بخندیم یعنی به خود میگوییم :من خودم را دوست دارم و میدانم انسان جایزالخطا است و هر انسانی ضعف ها و اشتباهاتی دارد.

فرانکل عقیده دارد شوخی نوعی تناقض است یعنی امکان ندارد ما در یک زمان هم بخندیدیم و هم غمگین باشیم،درنتیجه عادت به شوخ طبعی باعث میشود سلامت روان بیشتری داشته باشیم.

😀شوخ طبعی با تمسخر و خصومت متفاوت است. در شوخ طبعی قصد کوچک کردن و تحقیر خود یا دیگران را نداریم بلکه به موقعیت ها و اشتباهات میخندیدیم چرا که اشتباه جزیی از زندگی هر انسانی میباشد.

مهارت های زندگی
ترجمه محمدخانی