نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: پوروهاب: در بین چند اثر اخیرم این مجموعه را بیشتر می‌پسندم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر عضو
    شماره عضویت
    1663
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 3 بار در 2 پست
    Windows NT 6.3 Firefox 68.0

پوروهاب: در بین چند اثر اخیرم این مجموعه را بیشتر می‌پسندم

مجموعه شعر نوجوانبا تو هوا خوب است ” سروده محمود پوروهاب که توسط انتشارات کودک و نوجوان مهرک منتشر شده است با حضور بابک نیک‌طلب منتقد ادبی و جمعی از فعالان ادبیات کودک و نوجوان، در سالن سوره حوزه هنری استان قم رونمایی، نقد و بررسی شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الله ناظری رئیس حوزه هنری استان تهران (حوزه هنری کودک و نوجوان) در سخنانی کوتاه تصریح کرد: «پس از آشنایی با آثار آقای پوروهاب نگاهم به نوجوانان و کار در حوزه کودک و نوجوان عوض شد. آثار ایشان شیوا و روان هستند و من امیدوارم به برکت این آثار خوب نواجوانان ما به جایگاه خوبی در زندگی برساند.»
    وی با قرائت ابیاتی از اشعار مجوعه شعر “با تو هوا خوب است” که به همت حوزه هنری استان تهران تهیه و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است، سخنانش را پایان داد.
    در ادامه یحیی علوی فرد شاعر کودک و نوجوان و مدیر انتشارات “عمو علوی” درباره آثار محمود پوروهاب گفت: «آثار ایشان علاوه بر المان‌های کودکانه به شدت احساسی‌ست. من همیشه از نظرات ایشان در کارهایم استفاده کرده‌ام و در کنار تکنیک‌های شعری بسیاری نکات دیگر را یاد گرفتم.»وی وظیفه شاعران کودک و نوجوان را پاسخ به نیاز و گمشده کودکان یعنی شادی دانست.
    در ادامه بابک نیک طلب منتقد ادبی به نقد مجموعه شعر “با تو هوا خوب است” پرداخت و گفت: «آقای پوروهاب با وجود سابقه طولانی کار در شعر کودک و نوجوان همچنان شخصیت دانشجویی و طالب علمی دارد.»
    وی درباره اشعار این کتاب نیز گفت: «در این مجموعه شاهد کلمات و ترکیباتی هستیم که شاید هیچ وقت در مجموعه شعر دیگری نمونه آنها را نبینیم. عبارتی شبیه برکت یا پستانک که خاص ایشان است و از شنیدنشان در یک شعر غافلگیر می‌شویم اما ایشان استفاده کرده و جاافتاده است.»

نیک‎طلب در ادامه افزود: « از امتیازات این کتاب این است که با تغییر حال و هوا و مضمون شعر قالب اثر هم تغییر می‌کند به همین خاطر شاهد تنوع قالب در مجموعه اشعار این کتاب هستیم. این ویژگی باعث شده تا این کتاب که در مجموع شامل 16 شعر است، کتاب متنوع و کاملی باشد. علتش هم این بوده که شاعر در تکمیل این مجموعه عجله نداشته‌است و سرودن آثار این مجموعه 4 یا 5 سال زمان برده‌است.»
    وی خلاصه و موجزگویی را از دیگر ویگی‌های این مجموعه دانست و خاطر نشان کرد: «علی رغم اینکه می‌شد این کتاب بسیار مفصل‌تر از چیزی باشد که الان است اما مجموعه‌ای موجز شده و این کار سختی است. من در ابتدای کارم فکر می‌کردم که سرودن یک مجموعه بلند کار سختی است اما حالا پس از سال‌ها تجربه می‌گویم شعر کوتاه و موجز گفتن سخت است چرا که شما باید معانی و محتوا را بدون کم و کاست با کلمات کمتر و در حجم کمتری جا دهید.»
    همچنین محمود پوروهاب شاعر مجموعه شعر “با تو هوا خوب است” در سخنانش متذکر شد: «در بین چند اثر اخیرم این مجموعه را بیشتر می‌پسندم چرا که در سرودن آن بیشتر تامل کردم. در این کتابم مثل آثار قبلی جای پای برخی دوستانم دیده می‌شود زیرا من کارهایم را قبل از چاپ نشان دوستان و حتی شاگردانم می‌دهم و نظرات آنها را اعمال می‌کنم. در آثاری که برای نوجوانان انجام می‎دهم سعی می‌کنم آن شعر خاص گروه سنی نوجوان نباشد و اندیشه‌ای که در آثارم هست به کار بزرگسالان هم بیاد و کار ورای مخاطب اصلی باشد.»
    وی با اشاره به برخی اشعار این کتاب تصریح کرد: «در آثارم سعی می‌کنم خودم باشم و از دریچه و پنجره خودم به جهان و شعر نگاه کنم و کلام و نگاه خاص خودم را داشته باشم. سخن منتقدین را به گوش بگیرم و فکر نکنم که از آنها برترم.»

2. 2 کاربر پست Azibaji عزیز را پسندیده اند .

,,, (07-16-2019),Anoosh (07-16-2019)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.