مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : شنبه, 05 مرداد 1398 12:06

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از تحلیل‌های انجام شده از جانب آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) گزارش داد: کره شمالی احتمالا از زمان نخستین دیدار میان رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در سال گذشته در سنگاپور ۱۲ بمب اتمی تولید کرده است.
به گزارش ایسنا، این روزنامه همچنین به نقل از تخمین‌های زده شده از جانب تحلیل‌های امنیتی، گزارش داد: کره شمالی احتمالا بین ۲۰ تا ۶۰ بمب اتمی دارد. با این حال آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا از ارائه هر گونه برآورد و آمار درباره تسلیحات اتمی به روزنامه وال استریت ژورنال امتناع کرد.
روزنامه وال استریت ژورنال همچنین گزارش داد که فعالیت در تاسیسات تسلیحاتی کره شمالی حاکی از آن است که پیونگ به ساخت مواد شکاف‌پذیر و موشک‌های بالستیک قاره پیما ادامه داده است.
جنی تاون از مرکز استیم سون که یک اندیشکده امنیتی است و جفری لوییس از مرکز جیمز مارتین برای مطالعات عدم گسترش تسلیحات اتمی به روزنامه وال استریت ژورنال گفتند که کانتینرها، کامیون‌ها و جمعیت تجهیزات در تاسیسات تسلیحاتی کره شمالی را حرکت می‌دهند و این احتمالا بیانگر تولید چنین تسلیحاتی است.
این گزارش پس از آن منتشر شد که کره شمالی اوایل صبح پنجشنبه دو موشک کوتاه‌برد شلیک کرد.
ترامپ پیش‌تر ابراز اطمینان کرده که کره شمالی آزمایشات اتمی و موشکی انجام نخواهد داد.
ترامپ در ماه فوریه پس از دومین دیدارش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ویتنام گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل این است که کیم جونگ اون به من قول داد که دست به انجام آزمایشات موشکی و اتمی نمی‌زند. من به او اعتماد دارم و روی حرف‌هایش حساب می‌کنم امیدوارم که وعده‌های او حقیقی باشند.
ترامپ همچنین در ماه مه در توییتی نوشت که اطمینان دارد کیم جونگ اون بر سر وعده خود به ترامپ خواهد ماند. روز جمعه ترامپ گفت: از پرتاب موشکی روز پنجشنبه کره شمالی نگران نیست و ضمن کم اهمیت جلوه دادن این موشک‌ها به عنوان موشک‌های کوتاه‌برد به روابطش با رهبر کره شمالی افتخار کند.